Kłódkomania ;)

Spacerując wzdłuż kanału w Bydgoszczy natrafiłam (już kolejny raz podróżując po rożnych zakątkach….) na most z kłódkami symbolizującymi związek.

z16147939Q,Pont-des-Arts

Paryż

Przypinanie kłódki do mostu na znak niezłomnego uczucia to rytuał, który od kilku lat odprawiany jest na „Mostach miłości” na całym świecie. Tradycja przypinania kłódek pochodzi prawdopodobnie z Chin, znad Qiandoaohu Lake w prowincji Zhejiang. Na wyspie World of Locks zgromadzono dotychczas ponad 1000 zabytkowych i blisko 150 tys. nowoczesnych kłódek, będących symbolem statusu Chińczyków.

CAM00478CAM00479CAM00477

Rytuał gwarantować ma szczęśliwy powrót, zawieszone bowiem kłódki co roku są zdejmowane, a złożone na nich napisy wyświetlane w hali wystawowej w porządku chronologicznym. Wszystko po to, by zwiedzający mogli zobaczyć swoje oryginalne inskrypcje.

CAM00476CAM00475CAM00470CAM00466CAM00467

Niektórzy twierdzą, że zwyczaj wieszania „kłódek miłości” pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj został z kolei spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści „Tylko Ciebie chcę”, w której główni bohaterowie, na znak miłości, przypinają kłódkę na rzymskim moście Ponte Milvio, a kluczyk wrzucają do Tybru. Niedługo po publikacji książki kłódki na Ponte Milvio zaczynają pojawiać się naprawdę.

z16147937Q,Seul_i_drzewa_klodek_milosci

Seul

 Zakochani kłódki przypinają kolejno w Wenecji, Turynie, Florencji, Palermo, a także w Weronie, gdzie zamiast na moście, wieszają je pod balkonem Julii. Wkrótce miłosny zwyczaj przenosi się także do innych europejskich miast: Moskwy, Paryża, Rygi, Wilna, Kijowa, Madrytu. Dziś kłódki z inicjałami par znaleźć możemy już praktycznie na całym świecie, a nawet w jego najdalszych zakątkach, takich jak Urugwaj czy Korea Południowa.

Będąc wiele lat temu za granicą widziałam w jednym z europejskich miast taki mostek. Wtedy pomyślana, że to fajny zwyczaj i się zastanawiałam czy w Polsce też by się przyjął …. no i po latach! Jak przysłowiowe grzyby po deszczu, w prawie każdym większym mieście są takie miejsca.

 Jako pierwsze, kłódki pojawiają się na Moście Tumskim we Wrocławiu, w którym w dniu dzisiejszym bardzo ciężko znaleźć wolne miejsce na przypięcie kolejnej. W Krakowie zakochani wybrali Kładkę Bernatkę, w Gdańsku z kolei most przy ulicy Korzennej. „Mosty Miłości” doczekały się nawet swojego facebookowego fanpage’a, na którym publikowane są zdjęcia par, a także informacje o miejscach, w których można przypiąć kłódkę.

http://natemat.pl/87079,globalna-klodkomania-czyli-dlaczego-zakochani-zamykaja-swoje-uczucia-w-klodce

 CAM00469CAM00480

Bardzo wymowny napis … 😉

Dodaj komentarz