Na surowo …

Już wielkimi krokami zbliża się wiosna. Moja ulubiona pora roku!

Z tym okresem również nierozerwalnie wiąże się coraz bogatszy dostęp do świeżych warzyw i owoców.

Wiadomo nie od dzisiaj, ze najlepsze są na surowo. Im mniej je obrabiamy tym zachowują więcej cennych wartości odżywczych.

Jest jednak grupa produktów, których nie powinniśmy w ogóle poddawać obróbce termicznej.

Czerwona Papryka

Czerwona papryka to prawdziwa bomba witaminowa.

Najkorzystniej wpływa na organizm, kiedy jest spożywana na surowo, lecz można poddać ją także po lekkiej obróbce w niskiej temperaturze. Nie sprawi to, że znikną jej właściwości prozdrowotne.

Staraj się unikać jednak jej długiego gotowania w wysokiej temperaturze, ponieważ wtedy pozbędziesz się wszystkich walorów tego warzywa, np. witaminy C.

Jagody

Suszone owoce goszczą często w płatkach owsianych lub innych daniach serwowanych na śniadanie. Są one również smaczną przekąską między posiłkami w ciągu dnia. Często wśród tych suszonych owoców spotkać można jagody.

Owoce w wersji suszonej nie posiadają jednak tych samych właściwości zdrowotnych, jakie mają ich świeże odpowiedniki. Po usunięciu wody, tracą one niektóre witaminy i minerały.

Z kolei wysoka temperatura sprawia, że w owocach może znacznie wzrosnąć zawartość cukru.

Buraki

Buraki są cennym źródłem naturalnych cukrów, witamin z grupy A, B, C, minerałów takich jak potas, żelazo i magnez, a także błonnika.

Spożywanie buraków regularnie wspomoże układ odpornościowy i krążenie krwi oraz zmniejszy ryzyko zachorowania na nowotwory. Wszystko to dzięki zawartości betaniny – przeciwutleniacza chroniącego przed niszczącym działaniem wolnych rodników.

Buraki będą jednak najkorzystniej wpływały na organizm, kiedy spożywać je będziesz surowe. Podczas gotowania tracą one wiele składników odżywczych. Kwas foliowy niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, niszczony jest pod wpływem wysokiej temperatury.

Brokuły

Brokuły mają wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu. Są cennym źródłem potasu, wapnia oraz witaminy C. Zawierają również związek chemiczny o nazwie sulforafan który obniża ryzyko pojawienia się nowotworów i chorób autoimmunologicznych. Działa również bardzo dobrze na układ krążenia.

W czasopiśmie naukowym ”Journal of Agricultural and Food Chemistry” opublikowano raport z badań, z których wynika, że pod wpływem obróbki termicznej brokułów, znaczna część sulforafanu i innych składników odżywczych znika.

To dlatego zalecane jest spożywanie ich na świeżo, ewentualnie można przygotować je na parze, pod warunkiem, że nie trwa ono dłużej niż 3-4 minuty.

Cebula

Najczęściej jest smażona lub gotowana, wówczas wyzwala się jej smak i aromat, który ubogaca wiele potraw. Jednak to spożywanie surowej cebuli zapewnia wszystkie jej prozdrowotne właściwości, których jest bardzo dużo. Zawiera witaminę C oraz witaminy z grupy B. Jest bogata w cynk, potas, magnez, fosfor, wapń i sód.

Cebula zawiera również aktywny składnik o nazwie allicyna, która ma działanie antynowotworowe. Zapobiega również zaburzeniom krążenia i stanom lękowym, ma silne działanie bakteriobójcze. Obróbka termiczna niszczy te wszystkie właściwości.

Z surową cebulą nie można jednak przesadzać. Jest ciężkostrawna, więc powinny jej unikać osoby z dolegliwościami przewodu pokarmowego.

Czosnek

Czosnek to najlepszy naturalny antybiotyk, który ma dodatkowo wiele innych zastosowań zarówno w kuchni, jak i medycynie.

Podobnie jak w przypadku cebuli, zawiera bardzo dużą dawkę allicyny, czyli przeciwutleniacza, który nie tylko chroni przed nowotworami, ale również wpływa pozytywnie na ogólną kondycję ciała.

Wszystko dzięki temu, że jest to doskonałe źródło witaminy A, C i witamin z grupy B oraz składników mineralnych: wapnia, potasu, fosforu, siarki, selenu, żelaza, sodu, magnezu i germanu.

Regularne spożywanie surowego czosnku pozwala znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka płuc oraz jelit. Obróbka termiczna pozbawia czosnek nawet do 90 proc. witamin i minerałów. Warto zatem spożywać go w wersji surowej.

Orzechy

Orzechy zapewniają organizmowi dużą dawkę niezbędnych zdrowych tłuszczy, białka oraz przeciwutleniaczy. Wpływają bardzo dobrze na obniżenie poziomu złego cholesterolu, zapobiegają problemom z krążeniem krwi i innym schorzeniom sercowo-naczyniowym.

Dzięki przeciwutleniaczom, pomagają zwalczać wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój nowotworów.

Często spożywamy je na surowo i bardzo dobrze. Dostarczają wtedy pełnię swoich właściwości zdrowotnych. Lepiej unikać prażonych orzechów, które są mieszane z przetworzonymi tłuszczami. Tracą wówczas bowiem dużą część swoich składników odżywczych.

Kokosy

Ich miąższ jest bogaty w błonnik, potas, magnez i fosfor, a także w kwas foliowy. Najbardziej cenione są jednak ze względu na zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.

W sklepach można natknąć się na mnóstwo produktów wytwarzanych z użyciem kokosów, lecz zdecydowanie najwięcej korzyści dla zdrowia przyniesie spożywanie ich w surowym stanie.

Żadne produkty typu ciasteczka, batoniki czy ciasta, ani żadne inne przetwarzane produkty z kokosem w nazwie, nie zastąpią oleju kokosowego i wody kokosowej. A to właśnie one wpływają korzystnie na układ krążenia oraz kondycję mózgu.

 

https://portal.abczdrowie.pl
http://sheiseverythingallthetime.tumblr.com/

Dodaj komentarz