Serce jak dzwon!

Figi – zawierają istotne dla zdrowia ilości potasu. Z kolei dieta bogata w ten składnik wpływa na normalizację ciśnienia krwi oraz obniża ryzyko wystąpienia chorób i zawału serca. Potas zapobiega również nadciśnieniu, które staje się powszechne w obliczu wysokiego spożycia sodu w codziennej diecie wielu osób.

Jabłka – Kwercetyna i inne przeciwutleniacze występujące w jabłkach pomagają zwalczyć stres oksydacyjny (brak równowagi środowiska wewnętrznego spowodowany zintensyfikowanym działaniem wolnych rodników), który może prowadzić do szeregu schorzeń sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy. Z kolei pektyny przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu LDL. Owoce te posiadają również właściwości przeciwzapalne, co oczywiście wpływa na stan układu krążenia.

Orzechy włoskie i migdały – obecne w orzechach włoskich kwasy omega-3 zapobiegają stopniowemu zgrubieniu i stwardnieniu ścian tętnic, przez co mają właściwości przeciwmiażdżycowe. Pomagają również obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, znormalizować jej ciśnienie, chronią przed nadmiernym krzepnięciem oraz stanami zapalnymi.

Jagody – ta zdrowa bomba przeciwutleniaczy – magnez, witamina C, E, pozwala chronić serce na poziomie komórkowym. Składniki odżywcze zawarte w tych owocach pozwalają obniżyć poziom złego cholesterolu LDL we krwi, przy jednoczesnym wzroście poziomu zdrowego cholesterolu HDL. Zapobiegając gromadzeniu się złogów w tętnicach, poprawiają kondycję naczyń krwionośnych oraz normalizują ciśnienie tętnicze krwi.

Ciecierzyca –  jest bogata w rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który razem z potasem i kwasami tłuszczowymi omega-3 pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Ciecierzyca wykazuje więc właściwości przeciwmiażdżycowe. Pomaga również zwalczać wolne rodniki, które mogłyby wpływać na zły stan naczyń krwionośnych.

Winogrona – bogate są w przeciwutleniacze oraz składniki o działaniu przeciwzapalnym. Włączenie tych owoców do diety pozwala uregulować poziom ciśnienia tętniczego krwi, obniżyć stężenie złego cholesterolu oraz pompować krew do wszystkich zakamarków organizmu.

Gorzka czekolada – zawiera dużą liczbę flawanoli (należących do flawonoidów), które zapobiegają zatykaniu się tętnic. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku serca. Posiada właściwości, które obniżają ciśnienie krwi.

https://portal.abczdrowie.pl

Dodaj komentarz