Po-mi-do-ro-wo

Kto nie lubi pomidorów?

Ja uwielbiam. W każdej postaci i o każdej porze dnia.

Czerwone, żółte, podłużne, okrągłe, malinowe, bawole serca… Wśród odmian pomidorów każdy znajdzie coś dla siebie. I słusznie, bo pomidory to bogate źródło witamin i składników mineralnych, dzięki którym nasz organizm pracuje prawidłowo.

Jednak kanapka z pomidorem zjedzona od czasu do czasu to stanowczo za mało, by móc w pełni cieszyć się ich wartościami odżywczymi. Przekonamy cię, że warto jeść pomidory każdego dnia, do woli!

Zawierają silne przeciwutleniacze

Jeśli mowa o właściwościach pomidorów, zawsze na pierwszym miejscu pojawia się likopen. To substancja zaliczana do grupy karotenoidów o silnych właściwościach przeciwutleniających. Co to oznacza w praktyce? To, że codzienne jedzenie pomidorów ustrzeże cię przed rozwojem wirusów i bakterii w twoim organizmie, a co za tym idzie, powstrzyma rozwój infekcji.

Żeby cieszyć się jeszcze większym działaniem likopenu, warto poddać pomidory obróbce termicznej. Przygotowanie z nich sosu, ketchupu, passaty czy soku pomidorowego zwiększy siłę przeciwutleniaczy. Jeden plasterek surowego pomidora zawiera 515 µg likopenu, a 2 łyżki passaty aż 13,8 tys. µg. Pamiętaj jednak, aby wybierać pomidory o jak najbardziej intensywnym czerwonym kolorze.

Zapobiegają rozwojowi raka

Oprócz ochrony przed przeziębieniem i grypą, wysoka zawartość likopenu może uchronić nas także przed rozwojem nowotworu. Według badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców, u osób których dieta bogata była w pomidory spożywane pod różnymi postaciami, ryzyko rozwoju raka trzustki było mniejsze o 31 proc. niż u osób, które nie jadły takich ilości pomidorów.

Oprócz likopenu, dużą rolę w ochronie przed rakiem odgrywa też beta-karoten. Według badania przeprowadzonego przez harvardzki Uniwersytet Medyczny, młodzi mężczyźni, którzy spożywali duże ilości tego składnika, byli lepiej chronieni przed rakiem prostaty niż pozostali.

Na kolejnej stronie znajdziesz WIDEO, z którego dowiesz się więcej na temat zespołu suchego oka

Poprawiają twój wzrok

Problemy z oczami to domena naszych czasów. Praca przed komputerem, zanieczyszczenia powietrza, wszechobecna klimatyzacja – to wszystko sprawia, że zaczynamy gorzej widzieć, nasze oczy wysychają, są podrażnione i łzawią. Okazuje się, że na te dolegliwości pomogą pomidory.

Każdy z nas w zależności od płci powinien każdego dnia przyjmować od 700 do 900 IU witaminy A. Jedna filiżanka pomidorów to prawie 1,5 tys. IU, co oznacza, że jeden pomidor jest w stanie zaspokoić twoje zapotrzebowanie w 50 proc. Ponadto wykazano też, że likopen, luteina i zeaksantyna zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej.

Zapobiegają niedoborowi potasu

Masz niedobór potasu? Sięgnij po pomidory. W jednym dużym pomidorze znajdziemy nawet 430 mg potasu, czyli 10 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Eksperyment przeprowadzony w 2009 r. badał grupę 5 tys. mężczyzn, którzy spożywali 4 tys. mg potasu na dobę.

Okazało się, że ryzyko powstania u nich kamieni nerkowych było o połowę mniejsze niż u osób, które dostarczały organizmowi mniej niż 2895 mg potasu na dobę. Dlaczego odpowiedni poziom potasu jest tak istotny? Ponieważ wspiera prawidłową pracę serca, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym i łagodzi napięcie mięśni.

Poprawiają wygląd skóry

Piękna skóra to marzenie każdego z nas. Niestety, warunki atmosferyczne, kosmetyki i niewłaściwa dieta sprawiają, że na twarzy pojawiają się wypryski, zmarszczki i przebarwienia. Kluczowe znaczenie w wyglądzie naszej skóry ma kolagen, który odpowiada za jej elastyczność, jędrność i właściwe nawilżenie. Odpowiedni poziom kolagenu w skórze zależy z kolei od witaminy C, a tej w pomidorach nie brakuje.

Witamina C chroni ponadto naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i spowodowanymi przez nie uszkodzeniami w postaci poparzeń i przebarwień. Jeśli chcesz cieszyć się gładką i promienną skórą, każdego dnia wypijaj przynajmniej szklankę soku pomidorowego.

https://portal.abczdrowie.pl
http://wizaz.pl
www.gardenpharm.pl

 

Dodaj komentarz