Nasiona siemienia lnianego

 

Nasiona siemienia lnianego to przede wszystkim bogactwo kwasów tłuszczowych omega 3 i błonnika (zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego), znajdziemy w nich również sporo witamin z grupy B, witaminę E, magnez, wapń, żelazo, cynk, a także fitosterole i lignany.

To wszystko sprawia, że siemię lniane nie tylko pomaga nam dbać o układ pokarmowy, łagodząc podrażnienia, poprawiając perystaltykę jelit i chroniąc go przed uszkodzeniami, ale również wspomaga pracę naszego serca, niweluje działanie wolnych rodników, dba o nasze włosy, skórę i paznokcie, wspomaga terapię łagodzącą objawy okołomenopauzalne i zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

Najlepiej jest kupować w całych ziarenkach, zmielone szybko traci swoje właściwości, dlatego mielimy je bezpośrednio przed spożyciem i w takiej formie dodajemy do kanapek, sałatek, koktajli i dań obiadowych. Zmielone siemię o wiele lepiej jest przyswajane przez nasz organizm i nie powoduje problemów trawiennych, z kolei wywar czy kisiel najlepiej jest przygotowywać z całych ziarenek, zalewając je gorącą wodą.

 

https://kuchnia.wp.pl

Dodaj komentarz