Czy jedzenie może pogorszyć nam nastój?

 

Jak nam smutno mówią „na poprawę nastroju dobra czekolada …”  czy są produkty, które mając poprawić nam humor, a w rzeczywistości doprowadzają do spadku naszego nastroju?

 Gorzka czekolada, wyzwala serotoninę, hormon szczęścia. Jednak nie zawsze tak bywa z innymi produktami.

Ciastka

Uczucie błogiego szczęścia po zjedzeniu ciastek i innego rodzaju słodyczy jest bardzo krótkotrwałe i złudne. To wynik wzrostu stężenia glukozy we krwi, co dodaje nam energii i sprawia, że czujemy się bardziej szczęśliwi. Poziom cukru po chwili jednak opada, a z nim znika cała nasza radość.

Tylko dieta bogata w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa może przyczynić się do polepszenia nastroju na dłużej. Pamiętaj o tym, gdy kolejny raz będziesz chciał kupić ciastka, by poprawić sobie humor po ciężkim dniu w pracy.

Alkohol

Znasz scenariusz, w którym cały dzień czekasz na wieczór, kiedy nareszcie będziesz mógł napić się lampki wina? Warto pamiętać o tym, że alkohol zakłóca pracę układu nerwowego. Napoje wysokoprocentowe mają wpływ na nasze myślenie i odczuwane emocje. W rezultacie mogą powodować pogorszenie nastroju.

Gdy jesteśmy przygnębieni bądź odczuwamy lęk, tętno wzrasta. Pojawia się nadmierna potliwość. Alkohol jeszcze bardziej wzmaga te objawy. I chociaż na chwilę będziemy czuć się zadowoleni z życia, ranek następnego dnia nie będzie należał do najprzyjemniejszych.

Aspartam

 To sztuczna substancja słodząca, którą znajdziemy w wielu napojach gazowanych, płatkach śniadaniowych czy gumach do żucia. Jak się okazuje, składnik ten może odpowiadać za zły nastrój. Badacze z Uniwersytetu Północno-Zachodniego w Ohio dowiedli, że aspartam wpływa na pogorszenie się stanu zdrowia osób cierpiących na depresję.

Jest to związane z blokowaniem produkcji serotoniny w mózgu. Słodzik może też powodować bóle głowy czy bezsenność.

Olej sojowy

Ten tłuszcz, przez wiele osób uważany za szkodliwy, znajdziemy w produktach pakowanych. Jak wynika z badań opublikowanych w „Plos One”, może on zwiększać ryzyko wystąpienia depresji nawet o 48 proc. Jest to związane z bogactwem kwasów omega-6, które w nadmiarze wpływają na rozwój stanów zapalnych w organizmie.

Na poprawę nastroju polecamy spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Występują one w morskich rybach, owocach morza, oliwie i orzechach.

Napoje energetyczne

Kolejnymi produktami, które niekoniecznie poprawią ci humor, są napoje energetyczne oraz wszystkie inne zawierające kofeinę. Nawet niewielka ilość tego składnika może przyczynić się do zwiększonego ryzyka wystąpienia stanów depresyjnych i lęku.

Połączenie kofeiny i cukru może być niebezpieczne. Z badań opublikowanych w magazynie „Behavior Study” wynika, że osoby zmagające się z depresją po odstawieniu tych dwóch składników, poczuły się zdecydowanie lepiej.

Czujesz się zniechęcony i brakuje ci sił? Wybieraj soki z wyciskanych owoców albo zieloną herbatę pełną antyoksydantów.

https://portal.abczdrowie.p
http://sheiseverythingallthetime.tumblr.com/

Dodaj komentarz