Kiwi – czy warto jeść?

 

Owoce kiwi to źródło węglowodanów, w tym głównie fruktozy i glukozy. Ponadto posiada witaminę C, E i K oraz kwas foliowy, związki mineralne takie jak mangan, cynk, fosfor, miedź, potas. W swym składzie zawiera również korzystny dla naszego zdrowia błonnik.

 

Zawiera dużą dawkę witaminy C

Kiwi stanowi bogate źródło witaminy C. Jest silnym przeciwutleniaczem i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników – związków odpowiedzialnych za przyśpieszenie procesów starzenia oraz powstawanie uszkodzeń w obrębie DNA komórek.

Działa przeciwzapalnie

Ze względu na dużą zawartość witaminy C, kiwi wykazuje właściwości przeciwzapalne. Regularne spożywanie tego owocu może się przyczynić do redukcji objawów towarzyszących zapaleniu kości i stawów.

 

Obniża poziom cholesterolu we krwi

Zawarte w owocu kiwi związki polifenolowe wywierają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, regularne spożywanie tego owocu może obniżyć poziom trójglicerydów oraz złego cholesterolu we krwi nawet o 15%.

Zwiększa poziom dobrego cholesterolu we krwi

Na podstawie badań klinicznych wiadomo, że spożywanie owocu kiwi przez okres 8 tygodni może zwiększyć poziom dobrego cholesterolu we krwi. To jeden z wielu powodów, dla których warto włączyć kiwi do codziennej diety.

Chroni przed infekcjami

Witamina C zawarta w kiwi uszczelnia naczynia krwionośne oraz błony śluzowe. To z kolei zwiększa naturalną ochronę organizmu przed przenikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

 

Redukuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Zawarte w kiwi składniki pozytywnie wpływają na perystaltykę jelit. To z kolei może mieć wpływ na redukcję bolesności brzucha, biegunek czy zaparć. Z tego względu zaleca się częste spożywanie tego owocu osobom dotkniętym zespołem jelita drażliwego.

Redukuje zaburzenia snu

W kiwi zawarty jest związek uczestniczący w procesach regulacji snu, tj. serotonina. Badania naukowe potwierdzają, że po 4 tygodniach spożywania tego owocu znacząco poprawia się jakość spania u osób dotkniętych zaburzeniami snu.

Wspomaga serce

Glikozydy nasercowe (pochodne cukrów) zawarte w kiwi zwiększają pracę serca, poprawiają krążenie oraz usuwają zastoje krwi. Natomiast obecny w nim potas stabilizuję rytmikę pracy serca, a także obniża ciśnienie krwi. Z kolei Witamina C i E zapobiegają miażdżycy.

Łagodzi objawy astmy

Naukowcy potwierdzają, że obecność kiwi w codziennej diecie łagodzi objawy towarzyszące astmie. U osób poddanych badaniom naukowym zaobserwowano redukcję częstotliwości występowania charakterystycznego, świszczącego oddechu nawet o 44%. Poza tym, redukcji uległy również inne objawy, takie jak duszność, katar i kaszel.

Chroni wzrok

Zawarte w kiwi przeciwutleniacze i witaminy chronią wzrok przed uszkodzeniem i spowalniają związaną z wiekiem progresję zwyrodnienia plamki żółtej. Co więcej, regularne spożywanie tego owocu może uchronić wzrok przed jaskrą.

Jak można komponować posiłki z kiwi.

jeść samodzielnie

dodawać do owocowych i nie tylko sałatek

możną dodawać do koktajli

robić dżemy

dodawać do ciast i deserów

jako dodatek do drobiu pieczonego

Możemy również je zastosować w kosmetykach. Owoce kiwi mają działanie nawilżające i mocno odżywcze.

Pomysłów tyle ile wymyślimy sami!

www.spirulinabio.pl
https://parenting.pl/

Dodaj komentarz