Odkryto lek na wszystkie choroby …

Tytuł pełen nadziei?

Trochę ironiczny.

Tak lek na wszystko odkryto już dawno temu.

Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia to cała tajemnica.

Pewnie wpis nie wnosi nic nowego ale miałam na celu przypomnienie po raz kolejny tym, którzy jeszcze nie podjęli korzystnych zmian w swoim życiu.

Musze na początku zaznaczyć, ze finanse nie mają tu nic do rzeczy, bo to dosyć częsty argument.

Krótkie wyjaśnienie.

Po pierwsze ruch fizyczny to również spacer, bieganie, skanie na skakance … wyjście na basen również nie nadszarpnie naszego portfela. Rower to chyba jedna z ciekawszych propozycji ale my ciągle wybieramy samochód i tylko po to aby przejechać niekiedy 2,3 km do pracy czy sklepu!!!

Po drugie – jedzmy prosto, nie wymyślajmy z obróbką pokarmów.

Po trzecie – jedzmy sezonowo – to najtańsza metoda na dobre produkty.

Po czwarte – produkty surowe, świeże są najbardziej wartościowe i oczywiście woda, woda, woda.

Po piąte – wysypiaj się.

W Polsce zaledwie 45 proc. Polaków rusza się w ogóle. Pytanie czy to dużo? Chyba nie!

Już co piąte dziecko jest otyłe, a każdego roku w naszym kraju będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą, w tym 80 tys. z otyłością.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na aktywność fizyczną o umiarkowanym nasileniu powinniśmy przeznaczać 150 minut tygodniowo lub 75 minut tygodniowo, gdy ćwiczymy intensywnie.

A ile Ty przeznaczasz?

Teraz należy sobie zrobić mały rachunek sumienia 😉

Niektórzy nie lubią się ruszać, inni rezygnują ze sportu ze względu na swój stan zdrowia i przewlekłe choroby.

Wszyscy się boimy, gdy czegoś nie znamy. Nawet będąc w pełni sił, kiedy wychodzimy ze strefy komfortu i musimy zmienić styl naszego życia, a co dopiero wtedy, gdy jesteśmy chorzy! Wiele osób nie wie o tym, że wysiłek fizyczny może wspaniale regulować np. nadciśnienie tętnicze – opowiada Małgorzata Perl, wiceprezes Fundacji „Zaskoczeni Wiekiem”, trenerka i inicjatorka Fitnessu Medycznego.

To nowatorski projekt działający w ramach globalnej inicjatywy Exercise is Medicine. Program ten to połączenie sportu i medycyny, który ma zapewnić jak największe bezpieczeństwo i skuteczność podczas aktywności fizycznej. Jest skierowany do wszystkich grup wiekowych i zdrowotnych.

Oprócz zbilansowanej diety najlepszym lekarstwem w walce o zdrowie i wymarzoną smukłą sylwetkę jest ruch. Niestety statystyki w tej kwestii nie są zadowalające.

Motywowanie do zmniejszenia wagi ciała jest niezwykle trudne, niezależnie od wieku. Z dziećmi jest jeszcze trudniej, ponieważ nie mają one jeszcze świadomości konieczności utrzymania prawidłowej wagi ciała. Jeżeli chcemy zachęcić dziecko do zdrowej diety i ruchu, musimy to robić poprzez rodziców. Co więcej, największe znaczenie ma dobry przykład rodziców.

Pogoda też nie może być wymówką.

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stężenie glukozy i insulinooporność, co powoduje mniejsze ryzyko zachorowania na raka piersi, jelita grubego, nerek, tarczycy czy endometrium.

Badania naukowe potwierdzają, że ok. 21 tys. przypadków raka jelita grubego wśród mieszkańców UE można by było uniknąć, gdyby chorzy utrzymywali prawidłową masę ciała. Ruch wpływa podobnie na profilaktykę raka piersi.

Szacuje się, że dzięki aktywności aż 13 tys. kobiet rocznie może uniknąć zachorowań. Ćwicząc, kobieta może zmniejszyć ryzyko raka piersi

o 50 proc.

Według WHO, do 2020 roku na świecie będzie ok. 350 mln osób cierpiących na depresję. Skuteczność treningów i leków przeciwdepresyjnych jest porównywalna, choć aktywność jest zdecydowanie tańsza. Dzięki regularnym ćwiczeniom można zredukować poziom stresu, poprawić nastrój, poczuć w sobie większą energię do działania i poprawić jakość snu. Osoby, które są aktywne, mają o 45 proc. mniejsze ryzyko rozwoju depresji.

 

Jak pokazują statystyki, osoby po 65. roku życia nadal najczęściej umierają na choroby układu sercowo-naczyniowego. Schorzenia te stanowią przyczynę ok. 45 proc. wszystkich zgonów w naszym kraju. Każdego dnia z ich powodu umiera średnio 476 osób i co piąty zgon jest przedwczesny.

Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego o ok. 50 proc., udaru o ok. 30 proc., a zawału serca o 27 proc. Systematyczne treningi przyczyniają się również do zmniejszenia liczby przyjmowanych leków nadciśnieniowych.

No to jaki plan na dzisiaj?

Spacer?

https://portal.abczdrowie.pl
http://sheiseverythingallthetime.tumblr.com/

 

Dodaj komentarz