sok z brzozy

 Sok z brzozy!

Jeśli jeszcze nie piliście zachęcam! Schłodzony idealny na upały 😉

 brzozy

Jak pozyskać sok z brzozy?

Najlepszy okres na zbiory to kwiecień i maj.

Sok z brzozy można dzisiaj kupić zarówno w sklepach z ekologiczną żywnością, jak również w supermarkecie.

1509241_705920532805925_7886542150810760892_n

Są też wersje smakowe ale ja osobiście za nimi nie przepadam.

naturalny

Nie zawsze jednak są one naturalne (zawsze należy sprawdzić skład), stąd najlepszym sposobem na pozyskanie zdrowego soku z brzozy jest jego samodzielne zebranie.

sok_z_brzozy3

W tym celu należy wywiercić mały otwór w korze drzewa (ok. 50 cm nad ziemią) i włożyć do niego plastikową rurkę, podstawiając naczynie na spływający sok. Przez dobę można w ten sposób uzyskać około 2 litry soku. Dobrze jest również wspomóc regenerację drzewa poprzez zabicie otworu drewnianym kołkiem

077ab55046ce80eaf9a3ddea999597ca_XL

Sok brzozowy uważany jest za niezwykle cenny syrop, który dostarcza organizmowi wielu istotnych składników odżywczych. Występują w nim antyoksydanty i elektrolity.  Wiele w nim wapnia, cynku, potasu, miedzi, żelaza i fosforu.  Jego picie wspiera zatem nie tylko układ nerwowy, ale również układ krwionośny.

Nature___Forest__irch_leaves_085560_

Wspomaga produkcję czerwonych krwinek, pomaga wzmocnić układ odpornościowy i przyspiesza gojenie się ran. Wspiera budowę mięśni. Dzięki zawartości saponin, pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
sok_z_brzozy2

Dla urody !

Sok z brzozy doskonale działa na cerę. Stosowana na włosy płukanka z liści brzozy wzmocni je i zapewni im puszystość. Podobny efekt daje wcieranie soku z brzozy w skórę głowy. Najlepsze działanie uzyskuje się poprzez połączenie soku z brzozy z sokiem z młodej pokrzywy (ja również najlepiej zbierać od połowy kwietnia do połowy maja).

 

Sok z brzozy największą popularność zyskał jako doskonały środek na oczyszczenie organizmu. Pozytywnie wpływa na układ moczowy pomagając mu pozbyć się toksycznych substancji. Zapobiega powstawaniu kamieni moczowych. Wspomaga pracę nerek. Oczyszcza także skórę, co w swoich produktach zaczął wykorzystywać przemysł kosmetyczny.

Dla przykładu ( a uwierzcie jest masa takich kosmetyków na rynku) …

Gęste mydło do ciała i włosów z brzozowego soku

95f14fb57e6fe540a0344aef19647ae3

Naturalny brzozowy dziegieć – pozyskuje się go z zewnętrznej warstwy kory brzozy – kora, ma silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze, antyseptyczne, poprawia przepływ krwi do skóry i ma korzystny wpływ na jego ogólny stan.

nevskaya-kosmetika-mydlo-dziegciowe
 
 

Czy sok z brzozy mogą pić dzieci?

Dawniej sok z brzozy podawano dzieciom bez względu na wiek. Dzisiaj jednak lekarze zalecają ostrożność. Wiąże się to z obecnością w soku pochodnych kwasu salicylowego (naturalnej aspiryny).

A ten, jak udowodniono, w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia może powodować zespołu Reyera (to ostra encefalopatia przebiegająca z tłuszczowym zwyrodnieniem wątroby i narządów wewnętrznych). Choroba ta ma bardzo ciężki przebieg. Ustalono jednak, że niewielkie ilości soku z brzozy wypite przez dziecko nie powinny mu zaszkodzić.

https://parenting.pl

Dodaj komentarz