Jak wykorzystać kawę?

Kawa, kawa, kawa moja ulubiona!

tumblr_o4vcrfv3bK1qzt8yio1_1280

Ma ona wiele zastosowań …

Przydatne fusy

Codziennie na świecie ludzie wypijają miliony filiżanek kawy, generując około 20 milionów ton fusów rocznie. Większość z tego trafia do koszy na śmieci. Nie są to jednak zwykłe odpadki.

Jak wiadomo, ziarna kawowca są bogatym źródłem zdrowych przeciwutleniaczy. Dzięki temu mogą one posłużyć do uprawy roślin i grzybów, wzbogacenia żywności czy poprawy naszej urody i zdrowia. Sprawdź, do czego mogą się one również przydać w codziennym życiu.

tumblr_n34kol4r0z1r7aln3o1_500

Broń na owady

Fusy z kawy świetnie sobie poradzą z mrówkami. Wystarczy rozsypać je w miejscach, gdzie pojawiają się insekty, a problem szybko zniknie.

Co ciekawe, resztki po kawie możemy wykorzystać jako szampon przeciw pchłom. Po kąpieli ze specjalnym środkiem owadobójczym, warto natrzeć naszego czworonożnego przyjaciela fusami zmieszanymi z wodą. Pchły nie poradzą sobie z takim podwójnym atakiem.

tumblr_o0j3ls3p8k1tn6jt3o1_1280

Fusy to dobry interes

Fusy po kawie są bardzo dobrym nawozem, można ich więc użyć do użyźnienia gleby znajdującej się w doniczkach czy w naszych ogrodach. Odpadki te również bardzo dobrze wpływają na wzrost pewnego grzyba, a mianowicie boczniaka. Uprawą tego gatunku zajmuje się m.in. pan Mirosław Cierpich z Tarnowa. W tym celu założył firmę Eko-Miro, dzięki której zarabia na sprzedaży swoich grzybów.

Fusy zbieram z pobliskich kawiarni i hoteli. Oczywiście, aby móc to robić musiałem wykupić kilka drogich zezwoleń z urzędu i zarejestrować działalność gospodarczą. Musiałem także zainwestować w przystosowanie pomieszczenia i w kilka urządzeń – opowiada pan Mirosław.

Zatem jak wyhodować boczniaki na fusach od kawy? Wystarczy zmieszać te odpadki z ziarnami zbóż, a następnie taką mieszankę zamknąć w worku foliowym i odłożyć go w suche miejsce na kilkanaście dni. Po upływie tego czasu pojawią się pierwsze grzyby.

Urodowe triki

Fusy po kawie mogą być również wykorzystane w zabiegach kosmetycznych. W tym przypadku odpadki świetnie się nadają m.in. do pozbycia się cellulitu. Wystarczy garść ciepłych fusów wymieszać z jedną łyżką oliwy z oliwek. Taką mieszankę należy następnie wetrzeć w skórę w miejscach, gdzie występuje tzw. efekt pomarańczowej skórki. Na koniec należy na kilkanaście minut owinąć nasmarowane punkty folią do żywności. Po zabiegu możemy wziąć prysznic, aby zmyć resztki mikstury.

Podobnie możemy wykorzystać fusy jako peeling do twarzy. W tym celu nie trzeba już ich mieszać z oliwą. Natomiast, jeśli chcemy oczyścić pory na całym naszym ciele, możemy dodać do fusów brązowego cukru i jakiegoś olejku.

tumblr_nwq5fpVAoa1t04gw8o1_540

Łatwiejsze sprzątanie

Pozostałości po zaparzonej kawie świetnie się sprawdzają podczas czyszczenia garnków czy usuwania nieprzyjemnych zapachów w domu. Miseczkę lub woreczek z fusami można umieścić w lodówce lub w szafie, a będą działać niczym dezodorant.

Ponadto, jeśli z odpływu zlewu wydobywa się nieprzyjemna woń, raz w tygodniu powinniśmy przeczyścić rurę odpływową za pomocą fusów. Do odpływu wsypujemy około pół szklanki fusów i natychmiast zalewamy je co najmniej litrem gorącej wody.

tumblr_mug1deP3jm1sqtxfzo1_500

Zużyte ziarna kawy to również dobry wybielacz. Wystarczy dodać je do ciepłej wody, a następnie włożyć poszarzałe ubrania. Gdy te zafarbują się na lekko beżowy kolor, musimy je wypłukać i wyprać jak zwykle. Po wyjęciu z pralki, rzeczy będą ponownie białe – tak jak kiedyś.

Co ciekawe, fusy mogą pomóc również zamaskować zadrapania na meblach wykonanych z ciemnego drewna. Nakładamy je na wacik i delikatnie umieszczamy w rysie. Następnie zostawiamy na kilka godzin. Jeśli rysa będzie wciąż widoczna, powinniśmy nałożyć kolejną warstwę.

 

Dodaj komentarz